Pill-pill-pill-tirilill-lill-lill...

-

Sel nädalal oleme Haldjapere koduõppes koduse pilliorkestri häälestamise lainel. Oluline on leida kodus erinevat häält tegevaid asju, mis moodustaksid kokku orkestri. Emme kui meisterdama asute, siis uurige kodus, mis hääli erinevadi asjad teevad.  Siia sobib hästi lugeda meie "Minni ja krähmud" raamatust peatükki "Koduorkester". Selle lugemine on samuti omamoodi häälestamine, õigemini häälestumine edasiseks meisterdamiseks. 
Plaanis on seekord teha üks pill - ahvipill.






Selleks on vaja: 
  • papist pillitoorikut, mille käepidemel on toestus/tugevdus (nt jämedam jäätisepulk vm pulk) ja servadesse tehtud augud
  • 2 rõngast/purgikaant vms
  • rasvakriite
  • lõnga/nööri ja plastikust suurt nõela sellega aukudest läbi käimiseks
  • kliistrit
  • siidipaberit/salvrätte/kreppi
Kuidas teha kliistrit?
1. Sega 1 supilusikatäis kartulijahu ehk tärklist 1/2 klaasis jääkülma veega.
2. Keeda 250 ml vett potis või veekeedukannus
3. Vala hoolega segades külmas vees lahustatud tärklis keevasse vette. Kui teed vett veekeedukannus, siis vala see mõnda kaussi ja siis sega tärklisesegu juurde. 
NB! Sega pidevalt ja hoolega. Keeta pole vaja, vaid sega vajaliku tihedusega "kissell" ning tõsta kliister jahtuma. 

Kliistri läheb vaja üsna lõpupoole, kui kõik ülejäänud "tööd" on tehtud, seega paras aeg jahtuda. 

Pillitooriku kaunistamisel lähtu sellest, mida laps parasjagu rohkem teha tahab, kas lõngaga aukudest läbi sammuda või rasvakriidiga kriipse teha. Augud on meil toorikusse juba ette tehtud. Neid on vaja enne nõelaga suskimist veel pulgaga läbi torgata. Selleks sobib hästi Hiina toidu pulk. 
Siis on hea võtta üks suur plastikust nõel, mille taha saab panna paksu lõnga ja mida on hea käes hoida. Muudkui astud august sisse ja tõmbad nõela teiselt poolt välja. Niimoodi võid teha lõngamustreid või lõngarada, vastavalt sellele, mida käsi parajasti teha tahab.
Lõnga saab kerida ka pilli käepideme ümber. Selleks oleme sinna sisse lõiganud mõned sälgud, et lõng paremini pidama jääks. Sama tehnikat saab kasutada ka 2 rõnga katmisel - seda eriti suuremate lastega. 

Et me teeme ahvipilli, siis tuleks nüüd nn pillikeha külge kinnitada juurde ka 2 rõngast või nt beebitoidu purgi kaant paelaga, et need pilli käes liigutades teeksid selle külge puutudes häält. Siin on vaja vanema abi. 






Rasvakriitidega on lihtsalt tore pilli mõlemale poolele midagi kritseldada, nii palju kui ruumi lõngast üle on jäänud. 

Siidipaber/salvrätt või krepp-paber tuleks enne pilli külge liimimist rebida väiksemateks ribadeks või tükkideks. 
Seejärel võib pilli kliistriga liimiseks pintseldada või paitada ja selle peale asetada paberiribasid. Vabalt võib ka paberiribad kliistrist läbi kasta ja sedasi pilli peale panna. Värviliste paberitega võib pilli katta mõlemalt poolt. 
Nüüd tahab pill kõvasti kuivada, nii et ära unusta enne kliistri osa natuke juba pilliga mängida :). 





























Eelmine
Plirts-plärts, käes on märts ja meie hakkame külvama!
Järgmine
Proua Külm ja Härra Soe

Lisa kommentaar

Email again: