Õunad ja õunaussid õunaaias.

-
Õunahooaeg andis ainest ka Haldjapere tundi.
Kui mõni tund tagasi käisid tunnis mesilased, kes otsisid õitelt õietolmu, siis seekord oli üks mesilane taas platsis. Otsis ja otsis, aga leidis vaid kollaseid-punaseid õunu, mis olid muru sisse kukkunud.
Mängisime lastega 1 õun ühes käes, teine teises käes, üks kollane, teine punane. Hästi ümmargused ja nii kõvad, et kui neid üksteise vastu koksida, tegid nad häält. Õunad tahtsid kahekesi koos lapse põsele ja siis jälle põlvedele minna. Otsisime keha pealt veel kohti, mida 2 on (kõrvad, pepukannikad:). Õunad kiikusid "Õunad, õunad.." ja siis kukkusid muru sisse "maha kukuvad. Potsti". Siis tõid lapsed kollased õunad kollasesse kaussi ja nüüd tulid mängi pehmed pallikesed (lõngatutid). Punased küll, aga pisikesed ja hästi pehmed. Nüüd oli lastel 2 punast asja käes (punane kõva õunja pehme pallike). Kallistasime neid ühekaupa ja koos ja laulsime: "Kalli, kalli, mu emmele. Kalli, kalli, ja musi issile...." Pehme ja kõva, kõva ja pehme. Niimoodi eraldi, tõid lõpuks lapsed punased asjad mulle punase põlle põuetaskusesse. Õunad panime kõik ära, et õunaussid ei saask neid ära süüa.


Ussid (tugevast nöörist ribad) tulid susisedes, põrandal ja lapse peal vingerdades (lugesime liisusalmi): "Suss, suss, õunauss, mulda vagu ajab......". Lõpuks hakkasid ussid mööda käike (papitükid, millele on augud sisse tehtud) läbi käima. Üks laps ühel pool, teine teisel pool ja nii need ussid külast-külla käisid.

Ussid ka kokku korjatud, hakkasime kõike seda sügist toredust pildile panema. seekord tegime ühistöö suurele paberile (nii saavad lapsed liikuda tunni jooksul paberi ühest servast teise, suheldes teiste lastega). 
Esmalt muru. Roheline. Kasutasime muru tegemiseks erinevaid vahendeid - suured pintslid, rullid, pulgad (nii emale, kui lapsele). Kogu lapsega koos meisterdamise aja jooksul saab tema vanem/saatja näidata talle ette, kuidas tema seda vahendit kasutab, kuidas ta mõnda elementi joonistab. Laps võtab eeskuju ja proovib matkida ja lahendab pildi lõpuks ikka nii nagu ta seda ise soovib teha. 

Tõime murule ka rohuliblesid (erivärvilised paberiribad), mis tuli ükshaaval tööle asetada. Lapsevanem saab asetada mõne lible paika ja siis anda lapsele võimalus, see ülesanne lõpuni viia nii nagu laps seda hetkel suudab ja tahab. Suuremad lapsed said ülesandeks sorteerida paberile ainult rohelised (erinevat tooni) ribad. Mitterohelised tuli välja jätta. Lisaks saaks antud ülesannet veel keerulisemaks teha, kui lasta rohulibled rebida. 

Nüüd hakkasime õunu muru sisse potsatama - õhupalliga. Päris pisikestele andsime palli koos värviga (kolase või punasega) ja lasime neil uudistada. Suuremad võtsid värvialuselt värvi ja potsatasid õhupalli muru sisse. Eriti tore oli, kui laps koos vanemaga keeras õhupalli värvi sees ja siis muru peal. Nii tekkis tore muster. Suuremad lapsed võtsid kasutusele vatitikud ja püüdsid täpitada juba maha potsatatud õunadele piirjoont. Kes jõudis, tegi õunu ka WC-paberirullist tehtud šablooni abil või kasutas papist rõngast, mis värviti seest ära ja nii tekkis ümmargune õun. 


Kõige lõppu tulid ka ussid. Osadel lastel vedas, nende aias usse üldse polnud. Nad said rahulikult pesema minna:) Ühesõnaga, kes jõudis, tegi kas ussikesi. Kasutasime selleks veinipudelikorki ja sinist värvi. Ning tehnikaks reastamist - kõik sinised täpid üksteise kõrvalt. Sarnast harjutust tegime ka eelmine tund, kui reastasime kive. 

Nii mõnusalt sügisene oli kogu tund ja lapsed olid superägedad, nagu alati:)!
Eelmine
Folgiringi esimene kuu
Järgmine
Kirjuleheline loovustund

Lisa kommentaar

Email again: