Savi, savi, igal pool on savi...

-

Sel nädalal vallutas loovustunnid savi! Päris eriline tavaline savi.  Savi on üsna vastuoluline – sa kas tahad seda katsuda või ei taha. Või kui kõvemat ja kuivemat savi tahad, siis märga, üleni käe külge haakuvat savi enam mitte nii väga või siis just vägaväga. Savil on imeline võime midagi kõigile meeltele pakkuda: lõhnab – tuleb see maa seest ja natuke meenutab mulda. Igatahes on meeled esimesest hingetõmbest juba ergastunud.

Ühelt poolt vaadates teeb savi peaaegu kõike, mida su käed tahavad, aga teiselt poolt vaadates jälle ei tee ka. Katsu sa sellest kruus või vaagen teha, nii et seda kasutada ka saaks, eks ole. Õnneks, tundub, ei pane savi pahaks, kui temast üldse midagi ei tee ja savi lihtsalt uurid, puurid ja avastad.

Savi uurides küsisime, mida me selle kohta märkame (lõhn, värv, temperatuur, tekstuur…)?
Mida käed sellega teha tahavad?

Enamasti tahtsid väikesed käed savikäntsakast väiksemaid tükke tegema hakata. Sellest võib tekitada juba savi-matemaatika, eks. Loendada, mitu savitükki on kokku, reastada väiksemast suuremani, võrrelda, milline tükk on suurem-väiksem, raskem-kergem.
Väikestest tükkidest saab omakorda jälle suuremaid moodustada.

Savi pakub väikestele sõrmedele trenni tegemiseks palju võimalusi (joonistamise, kirjutamise eelharjutus). Lisaks sõrmedega savi väiksemaks rebimisele/tükeldamisele saab savitükkidele anda erinevat kuju – teha see palliks, ussiks, teoks, kaneelisaiaks jne. Vajutada või rullida lapikuks koogiks, teha selle sisse mustreid, nii et savitükk näeb välja kui sajanditevanune fossiil. Saviga saab harjutada ka lõikamist – väikese mängunoaga või vormidega.

Kokkuvõttes pakub savi palju sensooreid kogemusi, mis väikestel avastajatel marjaks ära kuluvad. See toetab peen ja üldmotoorika arengut. Savi abil saab lugusid välja mõelda ja jutustada, see toetab keskendumisvõimet, uudishimu, fantaasiat, loomingulisust – kokkuvõttes loomulikku arengut ja lapse sellekohaseid vajadusi.

Me alustasime jämedama savisordiga, mis sõrme all üsna ruttu ära kuivas. Sooja veega mudides ja segades ning vajutades üritasime sellest savisuppi teha. Sellest omakorda sai papitükile justkui savist lõuend või maal. Vedelama savi segu oli peenemast savist ja veest kokku segatud.

Me lisasime savile kunstitegemise etapis veel ka värve, mida pulga abil laiali ajasime. Lisaks sai pulgaga teha mustreid. Mõnes tunnis kasutasime ka ube ja herneid, et savi sisse mustreid vajutada ja need sinna jättagi.

Selline savine see nädal saigi :).

Eelmine
Palju õnne, sünnipäevalaps Eesti!
Järgmine
Vistel, vastel...

Lisa kommentaar

Email again: